top of page
shutterstock_384025174_edited.jpg
Otázky a odpovede

Vaše najčastejšie

kliknutím na podčiarknutý text sa vám otvorí LINK k spomenutému. 

Ako mám prerobiť svoj nábytok?
Potrebujem absolvovať workshop aby som vedela prerobiť svoj nábytok?

Najčastejšie kladená otázka a zároveň najťažšia odpoveď. Každý kúsok nábytku si vyžaduje osobitý prístup. Líšia sa od seba veľkosťou, farbou, stavom aj spôsobom používania a preto neexistuje jednoduchý či univerzálny návod AKO NA TO. 
Preto sme vytvorili náš blog. Tu nájdete všetky informácie a rady ohľadom farieb, ktoré používame. Dozviete sa, ktoré sú vhodné na daný typ nábytku alebo na dosiahnutie požadovaného efektu. Tiež tu nájdete podrobné návody na rôzne ďalšie techniky (Transfer, Decoupage, Patina, Zlátenie a pod.) Rovnako s Vami zdieľame naše aktuálne premeny na instagrame či facebooku a tiež Vám ohľadom Vášho projektu radi poradíme priamo tam cez správu.
Na to aby ste sa pustili do prerábok vlastného nábytku nepotrebujete teda absolvovať žiadne špeciálne školenie. Všetky informácie, ktoré k tomu potrebujete nájdete TU! Ak ale nie ste tento "samoštudijný" typ, môžete využiť workshop ako skratku k týmto informáciám. Všetky info sa tu dozviete "na mieru" pre vaše premeny, podľa toho čomu sa práve venujete alebo čo plánujete v budúcnosti. A tiež ak ste sa pokúšali tvoriť pomocou návodu, no z nejakého dôvodu vám daná technika nejde - na workshope sa môžeme spolu venovať tomu, prečo tomu tak je a ako to zlepšiť (často stačí maličkosť ako menej roztoku, zriediť lak, použiť hustejšiu farbu alebo podobná drobnosť, ktorá zabezpečí, že výsledok je razom úplne iný). Pokiaľ teda chcete "základ" načerpať osobne od nás, ponúkame možnosť workshopov (redizajn, transfer, šablónovanie a mnohé ďalšie) kde si môžete všetko vyskúšať naživo. Spoločne tak vieme odstrániť prípadné chyby alebo poradiť naše vlastné tipy, triky a skúsenosti, ktoré sme nazbierali rokmi práce. WORKSHOPY nájdete TU. 

Ktorá farba je vhodná na nábytok?

Z našej ponuky odporúčame vyberať medzi kriedovými farbami Dekor Paint soft a Farbilkami. Okrem ich vlastností, sú dostupné aj vo väčších baleniach a sú preto ideálne na takéto projekty. Podľa čoho si vybrať či pôjdete do Farbilky alebo DPS? O tom sa viac dozviete v tomto článku: Kriedová farba vs. Farbilka

IMG_9845.jpg

Treba pred náterom brúsiť povrch?

Nie! Či už idete pracovať s Farbilkou alebo s kriedovou farbou, nábytok nie je potrebné pred nanesením farby brúsiť. Odporúčam si povrch pred farbením umyť minimálne teplou vodou so saponátom ale ideálne odmastiť odmasťovačom. Farby krásne chytajú aj na lakované povrchy. Ak máte nábytok s vysokým leskom, odporúčam pred nanesením farby dať jednu vrstvu podkladového náteru BONDER, aby farba lepšie chytila prípadne môžete povrch aspoň jemne zmatniť brúsnym papierom. Netreba však nikdy brúsiť až do dreva alebo sa zbavovať celého pôvodného náteru.

Treba farby fixovať?

Záleží od zvolenej farby. Farbilku fixovať netreba. Farba je matná, odolná a umývateľná aj bez povrchovej úpravy. Avšak povrchovou fixáciou zvýšite Vášmu kúsku odolnosť aj životnosť. Všetky ostatné farby z našej ponuky treba fixovať. Akrylové, kriedové, aj tie na textil. Fixácia dodáva výrobkom ochranu na to aby sme ich mohli udržiavať čisté (keď utierame od prachu či prípadných nečistôt, perieme a pod.) Pričom textil sa fixuje zväčša žehlením, ostatné sa môžu na záver ošetriť lakom alebo voskom (aj niekoľkými vrstvami, podľa toho aký namáhaný je daný povrch). O tom, ktorú si zvoliť, nájdete viac rád na tomto blogu - Vosk alebo lak?

IMG_8374.JPG

Koľko farby budem potrebovať?

Farby majú v e-shope v popise produktu uvedenú svoju výdatnosť. Pri nábytku treba vždy rátať s 2-3 potrebnými vrstvami. Pre odhad môžem povedať, že 100ml kriedovou farbou alebo farbou Farbilka natriete celodrevenú stoličku (2x) alebo malý nočný stolík (2x). Výdatnosť závisí aj od zvoleného spôsobu nanášania farby. Valček spotrebuje trošku viac farby, takže sa oplatí ho vyťahovať hlavne na väčšie plochy a projekty. 

Kde kupujete nábytok?

Nábytok prerábame už cca 10 rokov. Za tento čas sme si našli dodávateľov a stále prehľadávame bazáre (internetové aj kamenné). Chodíme na burzy a pod. S bližšími zdrojmi sa deliť nebudeme, tiež nám trvalo kým sme si ich našli a vybudovali z nich pravidelné kontakty. Veríme ale, že si tiež nájdete tie svoje, ktoré Vám budú vyhovovať ;)

6 fialová hortenzia.jpg

Natrela som farbou nábytok a farba mi zožltla,
čo s tým?

Toto sa stáva poväčšine pri starších kusoch nábytku, ktoré pochádzajú z fajčiarskeho prostredia, alebo predchádzajúce nátery oxidujú v kontakte s novou vrstvou farby. Najčastejšie sa to deje pri bielych odtieňoch (alebo pastelových: mentolových a pod.) a náter sa nám môže sfarbiť do žlta, červena či hneda. V tomto prípade môžete skúsiť pôvodný náter "zablokovať" pomocou PRIMERU. Ten uzavrie povrch a zabráni tak uvoľneniu starších pigmentov počas nanášania novej farby. Primer treba nechať pôsobiť minimálne 24hodín (tak aby bol dokonale vytvrdnutý a dokázal fungovať). V prípade, že ani to nepomôže (presakovanie je príliš silné) alebo nemáte doma Primer a nechcete naň čakať, ja osobne sa s týmito kúskami odmietam "biť". Skrátka zmením zámer. Pustím sa do tmavých odtieňov (tmavomodrá, tmavozelená, čierna,...). Viem, že je to "škrt cez rozpočet" keď ste už mali plány a vysnívali ste si svoj kúsok inak, ale toto je skutočne najjednoduchšia cesta ako z toho vykľučkovať veľmi rýchlo a jednoducho.

Sú farby vhodné do exteriéru?

Všetky farby z našej ponuky sú určené na interiérové použitie. To neznamená, že by vonku nevydržali, ale nevieme to zaručiť. Určite by som neodporúčala používať ich na predmety, ktoré budú vystavené ťažkým vonkajším podmienkam po celý rok ako je dážď, sneh či priame silné slnko. Ak sa už rozhodnete, že farbám v exteriéri dáte šancu - odporúčam zvoliť aspoň vhodnú povrchovú úpravu (exteriérový lak).  

IMG_6860.jpg

Môžem farbu použiť na detské hračky?

V našej ponuke nemáme farby vhodné na detský nábytok, ponúkame už ale lak s certifikátom na detské hračky či nábytok (hľadajte lak vhodný na hračky). Ja som s našimi farbami maľovala nábytok pre syna a ošetrila som ho buď voskom alebo lakom  s certifikátom na detské hračky/nábytok. Ak viete, že Vaše hračky budú v kontakte s detskými ústami (hryzenie, olizovanie a pod.) neodporúčam použiť naše farby, dokonca by som neodporúčala žiadne farby. Ak ale viete, že dieťa je už väčšie a s hračkou (autíčkom, nábytkom pre bábiku, koníkom a pod.) sa bude hrať bez tohto kontaktu, osobne by som sa už nebála použiť naše farby s vhodnou povrchovou úpravou. Každý už si musí odhadnúť a poznať vlastné alebo obdarované detičky :)  

Chcem ušetriť a (dať) prerobiť kuchyňu

To je skvelý nápad! Sami sme to spravili (BLOG o prerábke kuchynskej linky) a urobili by sme tak znova! Treba si zároveň uvedomiť, že najlacnejší variant tohto počinu je, keď si ju premaľujete Vy sami. Cenové ponuky na prerábku kuchynskej linky od nás sú pomerne vysoké vzhľadom na to, že výsledkom je "premaľovaná kuchynská linka", ktorá má vždy nižšiu životnosť ako NOVÁ kuchynská linka. Podobné je to aj s ostatnými kúskami nábytku. Ak si prajete mať doma originálny kúsok podľa Vašich predstáv, ale nemôžete si dovoliť minúť naň viac ako sú náklady - jediná cesta je, spraviť si ho sám. Ak sa Vám s prerábkou ani hľadaním potrebných informácii k tomu nechce babrať, sme tu! Radi to spravíme za Vás, no nikdy to nerobíme zadarmo, keďže predpokladáme, že ani Vy nechodíte do práce zadarmo :) 

HaM

bottom of page