top of page
IMG_9844_edited.jpg
Kriedová farba vs. Farbilka

Jednou z najčastejších otázok, ktorú od vás momentálne dostávame je práve táto: "Ktorú farbu zvoliť?". Väčšinou je doplnená aj o ďalšie info o Vašom projekte - vtedy sa radí trošku ľahšie. Možno Vás to prekvapí, ale najdôležitejší nie je ani tak podklad ako Váš želaný výsledok! Prečo? Poďme na to!

Keď začínate s tvorením a radi by ste si doma pretvorili nejaký kúsok nábytku, zrejme vás vyľaká veľká škála farieb v našej ponuke. Často píšete, že neviete podľa čoho vyberať. Preto sme pre Vás pripravili túto "inštruktáž" ako si vybrať. Výber farby pre maľovanie nábytku by sme zúžili na DVE voľby. Kriedové farby Dekor Paint Chalky (DPCH) alebo farby Farbilka. Ostatné (Vintage, akrylové a pod.) - môžete použiť tiež, aj chytia, aj držať budú, ale v ponuke sú len v 50 a 100ml balení - čo je pri nábytku trošku nepraktické. Výdatnosť každej z farieb nájdete uvedenú v popise produktu na stránke. Treba rátať s dvoma vrstvami.

IMG_9846.jpg

Čo majú spoločné?

Obe farby pred každým použitím odporúčam RIADNE PREMIEŠAŤ (ja na to používam čínske paličky) a farbu miešam úplne odspodu, od dna až po vrch. Tak, aby mala farba rovnakú štruktúru v celej dóze (aby nezostala na vrchu priehľadná hladina a až pod ňou by začala farba). Obe farby sú BEZ ZÁPACHUVODOU RIEDITEĽNÉ. Čo znamená, že ich môžete riediť vodou. Nemusíte! Len keď máte farbu nejakú dobu otvorenú, alebo ju nepoužívate, zvykne zhustnúť a teda za pomoci pridania čistej vody a riadneho premiešania je za pár sekúnd ako nová. Taktiež na čistenie štetcov od farby vám postačí tečúca voda z kohútika (žiadne riedidlá). Niekto dokonca rád používa redšiu farbu na natieranie (napr. moja mamina natiera s veľmi riedkou farbou, ja mám rada hustejšiu) a od toho sa odvíja aj počet potrebných vrstiev a teda KRYCIA SCHOPNOSŤ, zvyčajne sú to 2-3 vrstvy. Záleží to tiež od farebnosti pôvodného povrchu a farby, ktorou pretierate (z tmavého na biele treba rátať viac vrstiev ako keby ste tmavý povrch chceli natrieť čiernou). A rovnako od toho závisí aj DOBA SCHNUTIA (riedená farba schne dlhšie - nie je to chyba, je to v poriadku). Každú vrstvu treba nechať riadne preschnúť. To, že je suchá na dotyk častokrát nestačí. Preto je vhodné nechať ju preschnúť aspoň pár hodín (aby sa spodná vrstva nezotrela). Ideálne nechať aspoň cez noc, tak to robievam ja, keď je možnosť. Najdôležitejšie ale je, nechať riadne preschnúť ochranné vrstvy (lak/vosk - viac o nich TU). Tie nechávame vytvrdnúť aj niekoľko dní. Odporúčame 7-14 dní kým plochy zaťažíte (poukladáte na ne veci, začnete ich používať). Obe farby chytajú na tieto POVRCHY: drevo, kov, sklo, textil či steny (steny nie je potrebné fixovať lakom či voskom). Určené sú ale primárne na drevo a nábytok. Tie pred ich nanesením NETREBA BRÚSIŤ. Potrebné je povrch riadne odmastiť odmasťovačom, prípadne aspoň poumývať teplou vodou so saponátom. Povrchy s vysokým leskom odporúčam pred použitím farieb zmatniť (jemne prebrúsiť) alebo použiť podkladový náter v podobe primeru či bonderu. Na NANÁŠANIE môžete pri oboch farbách použiť štetec, valček alebo striekaciu pištoľ..

A v čom sa líšia?

DPCH - skratka pre Dekor Paint Chalky - značka kriedových farieb z našej ponuky.
 
V ponuke sú v 100, 230, 500 a 1000ml baleniach (vo väčších baleniach je obmedzenejší výber odtieňov)

Kriedové farby sú najvhodnejšie keď plánujete povrch patinovať (prebrúsiť a vytvoriť tak ošúchaný vzhľad - NÁVOD). Kriedová farba je tvorená práve na to a preto je patinovanie s ňou veľmi jednoduché a výsledný efekt je veľmi pekný. Patinovať môžete aj ostatné farby, výsledok je však trošku iný ako s kriedovou farbou.



Kriedovú farbu DPS je na záver vždy potrebné zafixovať voskom alebo lakom - viac o výbere vhodnej povrchovej úpravy TU.
 
 



Farba zanecháva stopy po štetci či valčeku - tie však prebrúsením zmiznú.

Ak vám kriedová farba zaschne v dóze (ak ju máte dlho a nepoužijete ju, nezriedite s vodou) - vyschne. Môžete ju "oživiť" a rozmixovať mixérom s vodou. 

Farba, ktorú kúpite len a len v našom e-shope. Výborne kryje a vytvára jednoliaty povrch.
 
V ponuke sú v 100, 200, 400 a 1000ml baleniach vo všetkých odtieňoch.

S použitím farby Farbilka dosiahnete krásny jednoliaty povrch. Veľkou výhodou je, že aj keď máte už povrch zavoskovaný alebo zalakovaný a objaví sa miesto, ktoré potrebuje ešte dotrieť farbou (oškrie sa a pod.) Môžete tak urobiť a toto miesto opäť krásne splynie s podkladom (VIDEO ako dôkaz). Pri iných farbách, by ste museli dať celú jednu novú vrstvu, aby si túto korekciu nikto nevšimol.

Farbilku NIE JE POTREBNÉ na záver FIXOVAŤ a môžete si tak užiť krásny matný povrch, ktorý jej použitím dosiahnete. Farbu je možné umývať (bez saponátov a chémie). Ošetrením povrchu lakom alebo voskom mu však viete dodať vyššiu odolnosť a životnosť ak si to žiada.
 
Farba nezanecháva stopy po štetci alebo valčeku.

Ak vám po čase vyschne Farbilka, nič s ňou nespravíte a môžete ju vyhodiť. Ak tomu chcete predísť, odporúčam priebežne nariediť vodou a premiešať ak ju dlhšie nepoužívate.

IMG_2818.jpg
PXL_20210320_091251964.PORTRAIT.jpg

Tip:

Ak kupujete novú farbu na šablónovanie na pevný povrch (drevo, nábytok, dlažba a pod. - zvolila by som DPS. Novo-otvorené sú hustejšie ako Farbilka. Ak šablónujem s farbilkou, nechám si ju pár hodín otvorenú (občas premiešam) aby trošku zhustla. Menej potom podteká pod šablónu. 

HaM

bottom of page